Výmeny & špekulácie

Defenzívne útoky v NHL vymierajú. Teraz je to hviezda proti hviezde

Michal Bujna, 16. 12. 2017 V NHL sa čoraz menej stáva, že najlepšie útoky súpera strážia defenzívne zamerané formácie. Novým štandardom sa v lige stalo nasadzovania prvého útoku proti prvému útoku.

Takéto nasadzovania formácií vedú k problémom s reagovaním na súperove striedania a to vedie ku gólom. Pomaly, ale isto sa s hokejom lúčia hráči ako Bob Gainey a bežným trendom sú útočníci ako Patrice Bergeron, Nicklas Backstrom, Jonathan Toews či Sidney Crosby.

Čoraz častejšie sa proti sebe stavajú najofenzívnejší hráči svojich tímov, ktorí však vedia zodpovedne aj brániť. Bergeron to ukazuje roky, Crosbyho obojsmerná hra bola základom zlatého ťaženia Kanady na poslednej olympiáde.

Connor McDavid vstúpil do NHL ako čisto ofenzívne zameraný útočník. Už po prvej sezóne v lige však vedel, že jeho ďalšie zlepšenia musia prísť na vhadzovaniach a v defenzívnej činnosti.

„Stanete sa tým komplexnejším hráčom. Byť defenzívnym hráčom vám umožňuje chodiť na ľad na posledné dve minúty zápasu a brániť vedenie. Vaši tréneri vám viac dôverujú,“ poznamenala hviezda Edmontonu.

Áno, tréneri musia dôverovať svojim najlepším hráčom vo všetkých situáciách, najmä v časoch, v ktorých sa typické „checking-lines“ z hry vytrácajú. Keďže nie všetci ofenzívni lídri vedia dobre brániť, tréneri na to reagujú aj dôrazom na pozičnú hru.

Snaha v defenzíve sa však čaká aj od nich. Tréneri už viac netrpia hráčov, ktorí zaútočia a z úzadia sledujú, čo sa deje v ich vlastnom pásme. To je v tejto dobe už nemysliteľné. Stáva sa však, že aj tieto hviezdy sa niekedy nechajú uniesť ofenzívou, čoho sa zase snažia využiť hráči, ktorí síce ofenzívne nežiaria, ale sú dobrými obojsmernýmu útočníkmi.

„Niektorí hráči sú ofenzívne takí dobrí, že niekedy zabudnú na defenzívu. Toho sa snažíte využiť. Myslia tak veľmi na útočenie, že stratia puk a vznikne z toho protiútok,“ skonštatoval Sean Couturuer, prvý center Philadelphie.

Hrať zodpovedne v obrane je jedným z dôležitých komponentom prechodu do útoku, či už ide o vyhrávanie súbojov pri mantineloch alebo kradnutí pukov od útočiacich hráčov. Špičkoví hráči sú však platení za strieľanie gólov, a tak im nestačí len zabrániť inkasovanému gólu.

„Ak je stav bezgólový, ako útok sme tak trochu zúriví. Chceme vyhrať ten súboj proti ich najlepšej formácii. A bolo by pekné, aby by to bolo tak, že by sme proti ním strelili gól,“ doplnil Backstrom.
Staňte sa naším fanúšikom na Facebooku →
Ďalšie články
Stránka nespracováva osobné údaje a nepoužíva ani súbory Cookies.
© 2019 NHL.eu